We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Postcard

by Pomnik Gagarina

/
1.
Polaroid 03:30
2.
Plastic Mack 05:04
3.
4.
5.
Asexua 02:25
6.
Flux Con 10:20
7.
Postcard 08:44

about

Jaki jest poznański pomnik Jurija Gagarina, pewnie każdy choć raz widział. W końcu modernistyczny obelisk w parku jego imienia stoi w nim od ponad czterdziestu lat. Jednak w jego historii chyba nie zdarzyło się jeszcze, by ktoś postanowił poświęcić mu dzieło artystyczne. Bez dwóch zdań jest nim wydany wiosną 2018 roku album „Postcard” projektu o nazwie – jakby inaczej – Pomnik Gagarina.

Trudno doszukać się jakichkolwiek informacji o jego autorze (autorach?), ale pewne jest, że nie powstałby, gdyby nie widok monumentu ku pamięci pierwszego człowieka w kosmosie – z dziesiątego piętra jednego z bloków na Osiedlu Kosmonautów.

Wzorem źródła inspiracji zawartość tej „dźwiękowej pocztówki” jest iście kosmiczna. Future nostalgia to słowa klucze towarzyszące tej płycie, kołującej zarówno wokół „sowieckiego postępu technologicznego” i „czaru postkomunizmu”, jak i najnowocześniejszych, a zarazem najbardziej awangardowych stylów w dzisiejszej muzyce elektronicznej.

Ten album jest jak jego okładka – odrealniony i odurzający, zbudowany na syntetycznych hiperrealizmach i abstrakcjach sound artu. Dobrymi tego przykładami są centralnie umiejscowione utwory: „The Great Connector” – z wiodącymi prym, ogłuszającymi, nachalnie „cyfrowymi” piskami, adekwatnymi dla sceny noise oraz „Asexua” – z jazz-rockową perkusją, raz po raz prasowaną tylko pozornie niegroźnymi dźwiękami wychodzącymi z modularnych syntezatorów.

W przypadku twórczości Pomnika Gagarina nie ma mowy o jakimkolwiek „dostrojeniu”. To kompozycje, które równie dobrze mogłyby ukazać się w latach osiemdziesiątych w jednym z ośrodków kultury niezależnej w RFN. Przypominają o teorii na temat chaotyczności kosmosu, który jak wiemy, kryje wiele czarnych dziur. „Postcard” jest jedną z nich…

---

Sebastian Gabryel

credits

released April 11, 2018

Via Kosmische, 2018.

license

all rights reserved

tags

about

Via Kosmische Poland

Via Kosmische launched as a netlabel in January 2018. In 2020 we started working with Herby Records on select lathe-cut vinyl releases. In 2024 we are a band and a studio. Get in touch for anything art-related.

contact / help

Contact Via Kosmische

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Postcard, you may also like: